DB Analiz Nedir ? Nasıl Çalışır ?

DB Analiz Nedir ? 

DB Analiz Mikro Yazılım üzerinden en çok kullanılan diyebileceğimiz F10 ile açılan seçin ekranlarının kişisel olarak özelleştirilmesini sağlayan arayüz ekranlarıdır. DB Analiz için her F10 ile açılan ekranı kullanıcı bazında, departman bazında veya genel olarak düzenleyebilir, özelleştirebilirsiniz. 

F10 ekranlarının tablo görünümünü değiştirmenizi ve düzenlemenizi sağlayacak alanı, DB Analiz butonuna tıklayarak karşınıza gelecek olan ekran da görebilirsiniz.

Önemli Not: DB Analiz Sorgu Ekranları Mikro Sürüm güncellemelerinde sıfırlanabilmektedir. Bu nedenle yeni seçim ekranları oluşturup kullanıcı ataması (X choose açılmak istenildiğinde X_YENI chose açılsın ayarı yapılmalıdır.)

DB Analiz Choose düzenleme ekranlarında hangi seçim ekranı üzerinde düzenleme yapılması gerektiğini görmek için Mikro Yazılım seçim ekranlarında F10 ile seçim yapılan ekran ALT + X tuş bileşeni ile görüntüleyebilirsiniz. 

Mikro Yazılımda program üzerinde yer alan Izgara Menü olarak tabir edilen butona tıklayarak DB Analiz ekranına erişebilirsiniz. 

Bu alanda tanımlanmış veya kullanıcının kendi istekleri doğrultusunda yeni tanımlanacak olan başlıkları F10 pencerelerinde default olarak gelmesi sağlanabilmektedir.

Her tanıtım kartına ilişkin F10 ekranında görüntülenecek başlıkların tanımlı olduğu dosyalar ekranın solundaki alanda sıralanmaktadır.

Tablo görünümlerini düzenlemek için yeni bir başlık dosyası tanımlanacak ya da eski bir başlık dosyası üzerinde değişiklik yapılacaktır.

Öncelikle yeni butonu tıklanmalı ve ekranın sağ bölümüne, F10 ekranında görmek istediğiniz başlıklar girilmelidir.

 

 

Kaydet butonu ile hangi karta yönelik başlık dosyası tanımlanıyor ise o karta uygun şekilde isim verilip işlem tamamlanmalıdır.

Stok kartları için başlık tanımlanması yapıyorsanız dosyanızın ismi STOKLAR_CHOOSE_ ile başlamalı ve isim isteğinize uygun olarak tanımlanmalıdır.

Detaylar butonu ile tanımlamış olduğunuz örneğin; stokların F10 ekranlarında default olarak STOKLAR_CHOOSE_2 başlık tanımını getirmektedir. Fakat stoklarınız için STOKLAR_CHOOSE_YENI başlıklı bir görünüm tanımladınız bunun için yapılacak tek işlem, görünüm adı alanında değiştirmek istediğiniz başlığı seçerek yerine kullanılacak görünüm adı alanında yeni tanımladığınız başlığı ve hangi kullanıcılar için geçerli olacağını seçmenizdir.    

______________________________

Hazırlayan : İrem Çarıkçı

Bu ve benzeri konularda bilgi almak için info@lcngrup.com mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.